BİZE GELEN YAYINLAR - Oğuz Sami SEZEN

SENİ SEVİYORUM — İzzet Kılıçlı — Şiirler — Kendi Yayını — 350 Krş.
1948 yılında, Van'da doğmuş İzzet Kılıçlı. Tapu Sicil Memurluğundan emekli Mehmet Kılıçlı'nın oğlu. Betiğin adından da anlaşılıyor, tüm şiirleri sevi üzerine. Bu yaşta hep öyledir; hep sevi, hep sevidir. Ama ne ki, Kılıçlı'nın bir başka içtenliği var, betiğindeki tüm şiirleri bir çırpıda okunabiliyor. Bakıyorsunuz, 58 sayfalık kitapçık bitivermiş.
"Seni Seviyorum", Samsun'da Yüceer Matbaası'nda basılmış. Kapak düzeni Vasık İnal'ın. Edinme için adresi : "İzzet Kılıçlı, Sağlık Memuru, Gedikbulak / VAN.


MARTI KANADINDA BlR EVREN — Ali Çapan — Şiir­ler — Kendi Yayını — 250 Krş.
3 formalık. Renkli bir kâğıda basılmış. 23 şiir var içinde. Çoğu iyi şiirler bunların. Gencecik bir şair Ali Çapan. 1948' de Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde doğmuş. Ortahalli bir devlet memuru babanın sekiz çocuğundan en büyüğü. Şiir tutkusu ortaokul sıralarında başlamış. İlk kitabı: ÇİĞDEM ÇİÇEĞİM. Şimdicek askerlik görevini yapıyor. ÖZGÜRLÜK ŞARKISI NASIL SÖYLENİR adını vereceği üçüncü kitabını terhisinden sonra bekliyeeeğiz.
Martı Kanadında Bir Evren'i, posta pulu karşılığı, dergimizden de edinebilirsiniz.

ŞİİRİMİZDE ÖĞRETMEN I ve II — İsmail Yılmaz — Öğretmenler için yazılmış seçme şiirler — Sunucu Yayınları — 5'er lira.
Hani ya, "bir zamanlar" ın eti senin - kemiği benim ya da vurduğu yerde gül biten "hoca" larımıza beslediğimiz saygılar... Birer anı olarak hep gerilerde kaldı. Öğretmen kıyımının zaman zaman kıyasıya sürüp gittiği bir ortamda, tutmuş İsmail Yılmaz; ŞİİRİMİZDE ÖĞRETMEN'in 'ikinci cildinden sonra üçüncüsüne hazırlanıyor.
İsmail Yılmaz;    "Bu betiğin sanat düzeyinde hiçbir savı yoktur. Salt görevi vardır. O da, 16 martlarda meydanlar dolusu atılan söylevlere yardımcı olmak ve 16 martlarla övünen kişilerin şiir yönünden güçlerini bir araya derlemek... Bu görevi yerine getirdiği kanısına varıldığı an, bu betiği yenileri izleyecek..." der, kitabının önsözünde. Bize yazdığı mektuplarında da içtenliğine tanık oluyoruz çoğu kez. Örneğin son mektubunda ".. Bende tutku bu. Hiçbir çıkarım yok. Baskı giderlerini satıştan sağlıyamadığım bir yana, bu diriyi sürdüreceğim..." diyor.
Ne var ki, yeteneğince yaptığı duyurulara karşıt, 1969 sonunda baskıya vereceği üçüncü cildine henüz pek şiir gelmemiş. Oysa. ozanlarımız zaman zaman öğretmenleri için de şiirler yazmışlardır. Gönderseler ya; "İsmail Yılmaz - Sunucu Yayınevi - P. K. * Uşak" adresine...

ALAMANYA MEKTUPLARI
Osman Yardım — Şiirler — Kendi Yayını — Ankara 1969 — 5 lira.
Bu, şimdiye dek yayınlanmış 5'inci kitabı. Yakında çıkacak iki kitabı daha var : "Yönünü Arayan Sevgi" ve "Tek Aya­taki Yemin."
1931 Bozkır doğumlu Osman Yardım. Çeşitli gazete ve dergilerde öykülerine ve eleştirilerine de rastladığımız sanatçının, hiç kuşkumuz yok, güçlü yönü şairliğidir. Şiirlerile toplumcu bir şair olarak tanınabiliyor şimdi. Yerine göre günün "aktüalite" si bile onu şiir yazmağa zorlamış, toplumun dertlerini sorunlarını rahatlıkla şiirlerine aktarabilmiş...
Alamanya Mektupları'nı okur­larımıza sağlık verirken, isteme adresini de yazalım : "Osman Yıldırım — P. K. ** Ankara."

Ahmet ANAÇ'ın iki şiir betiği :
GECEYE DİKİLEN ve SUSAN YÜREK. Her ikisi de 3'er liraya satılıyor.
Seher Yayınları; Anafartalar Cad. Hekimoğlu Pasajı 22 — İzmir.

 

YİTİK AŞKLARDAN

Ben bir çiçeğim

Sarı - Sapsarı

Bozkırda açan

Yeryüzünde insanoğlu yaşadıkça

Aşkı oldukça kişinin

Ben varım.

 

Ben bir çiçeğim

Sarı - Sapsarı

Bozkırda açan

 

Ham meyvayı kopardılar dalından

Ayırdılar beni nazlı yarimden.

 

Ben

Kitap sayfalarında kurutulmuş bir çiçeğim şimdi

Bozkırda açmış

Sarı - Sapsarı

Yeryüzünde insanoğlu yaşadıkça

Yitik aşkı oldukça kişinin

Ben varım.

 

Özdilek ERDEM

 


ÖLÜMÜNE YAŞAYANLAR İÇİN

Gitsek de olur demeyin

N'olur

Büyüyeceksiniz siz de bir gün

Biafralı çocuklar.

Sizler de serpileceksiniz

İnsancıl yaşamağa.

 

Açılacak o duru elleri

Tanrının.

Mutluluğu hep gözleriniz mi verecek

Hiç gülmemiş.

 

Birgün sizler de seveceksiniz yaşamayı

Denizin maviliği yansıyacak

Gözlerinizde acımsı.

 

Ama siz yine de

Yürekli olacaksınız

Yine de mutlu

Sevisiz kentler de olsanız

Seveceksiniz.

 

Ünal YÜREKLİ


Dergiler: TÜRK DİLİ - YEDİTEPE - ANKARA SANAT - YENİ YAYINLAR - KUVAYİ MİLLİYE - HAREKET - ÇAĞDAŞ TÜRKİYE - EFLATUN - YENİ UFUKLAR - DOST - HİSAR - SANAT DÜNYASI - ÖZLEM - GENÇ SİNEMA - TARLA - İMECE.

Gazeteler: YENİ GÜN (Ankara) - FERMAN (Düzce) - YENİŞEHİR (Bursa) - YENİ KASTAMONU